16SVPB33M — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 33 µF, 16 V, Radial Can - SMD, 0.04 ohm
Illustrative purposes only
16SVPB33M
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 33 µF, 16 V, Radial Can - SMD, 0.04 ohm
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • Capacitance:33µF; Voltage Rating:16V; AE Capacitor Case:Radial Can - SMD; Product Range:OS-CON SVPB Series; ESR:0.04ohm; Lifetime @ Temperature:1000 hours @ 105°C; Operating Temperature Min:-55°C; Op
  • ESR: 0.04ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 33µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: OS-CON SVPB Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 4.9mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 1.67A
  • Product Diameter: 6.3mm
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 0
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C