16SVP15M — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, OS-CON, 15 µF, 16 V, Radial Can - SMD, 0.12 ohm
Illustrative purposes only
16SVP15M
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, OS-CON, 15 µF, 16 V, Radial Can - SMD, 0.12 ohm
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.12ohm
  • Capacitance: 15µF
  • Series Name: OS-CON SVP
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: OS-CON SVP
  • Product Height: 5.9mm
  • Ripple Current: 1.02A
  • Product Diameter: 5mm
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Can - SMD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C