16SEQP150M. — CAP, ALU POLYMER, 150UF, 16V, RAD CAN
Illustrative purposes only
16SEQP150M.
CAP, ALU POLYMER, 150UF, 16V, RAD CAN
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.03ohm
  • Capacitance: 150µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: OS-CON SEQP Series
  • Product Height: 8mm
  • Ripple Current: 955mA
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 1000 hours @ 125°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C