16SEPG470M. — CAP, 470UF, 16V, ALU ELEC, POLYMER, RAD
Illustrative purposes only
16SEPG470M.
CAP, 470UF, 16V, ALU ELEC, POLYMER, RAD
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.008ohm
  • Capacitance: 470µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: OS-CON SEPG Series
  • Product Height: 9mm
  • Ripple Current: 5.4A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C