16SEPC270MX+S. — ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 270UF, 16V, 20%, RADIAL
Illustrative purposes only
16SEPC270MX+S.
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 270UF, 16V, 20%, RADIAL
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • ESR: 0.01ohm
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 270µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Lead Spacing: 3.5mm
  • Product Range: SEP Series
  • Product Height: 9mm
  • Ripple Current: 5A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 125°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C