16SEPC270M+TSS — CAP, ALU ELEC, POLYMER, 270UF, 16V, RAD
Illustrative purposes only
16SEPC270M+TSS
CAP, ALU ELEC, POLYMER, 270UF, 16V, RAD
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.011ohm
  • Capacitance: 270µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: OS-CON SEPC Series
  • Product Height: 12mm
  • Ripple Current: 5A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C