16SEPC220MD — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 220 µF, 16 V, 0.013 ohm, 5000 hours @ 105°C, ± 20%
Illustrative purposes only
16SEPC220MD
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 220 µF, 16 V, 0.013 ohm, 5000 hours @ 105°C, ± 20%
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • Capacitance:220µF; Voltage Rating:16V; AE Capacitor Case:-; Product Range:OS-CON SEPC Series; ESR:0.013ohm; Lifetime @ Temperature:5000 hours @ 105°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temp
  • ESR: 0.013ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 220µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: OS-CON SEPC Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 7mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 4.15A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: -
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C