16SEPC180MX. — CAP, ALU ELEC, POLYMER, 180UF, 16V, RAD
Illustrative purposes only
16SEPC180MX.
CAP, ALU ELEC, POLYMER, 180UF, 16V, RAD
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.01ohm
  • Capacitance: 180µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: OS-CON SEPC Series
  • Product Height: 9mm
  • Ripple Current: 5A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C