16SEPC150MD — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 150 µF, 16 V, 0.022 ohm, 5000 hours @ 105°C, ± 20%
Illustrative purposes only
16SEPC150MD
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 150 µF, 16 V, 0.022 ohm, 5000 hours @ 105°C, ± 20%
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.022ohm
  • Capacitance: 150µF
  • Series Name: OS-CON SEPC
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: OS-CON SEPC
  • Product Height: 7mm
  • Ripple Current: 3.22A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C