16SEPC150MD+S — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 150 µF, 16 V, Radial Leaded, 0.022 ohm
Illustrative purposes only
16SEPC150MD+S
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 150 µF, 16 V, Radial Leaded, 0.022 ohm
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • Capacitance:150µF; Voltage Rating:16V; AE Capacitor Case:Radial Leaded; Product Range:OS-CON SEPC Series; ESR:0.022ohm; Lifetime @ Temperature:5000 hours @ 105°C; Operating Temperature Min:-55°C; Op
  • ESR: 0.022ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 150µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: OS-CON SEPC Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 7mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 3.22A
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C