16SEP330M+T — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 330 µF, 16 V, Radial Leaded, 0.016 ohm
Illustrative purposes only
16SEP330M+T
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 330 µF, 16 V, Radial Leaded, 0.016 ohm
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.016ohm
  • Capacitance: 330µF
  • Series Name: OS-CON SEP
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: OS-CON SEP
  • Product Height: 13mm
  • Ripple Current: 4.72A
  • Product Diameter: 10mm
  • AE Capacitor Case: Radial Leaded
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 3000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C