16SEP330M+T. — ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 330UF, 16V, 20%, RADIAL
Illustrative purposes only
16SEP330M+T.
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 330UF, 16V, 20%, RADIAL
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.016ohm
  • Capacitance: 330µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: SEP Series
  • Product Height: 13mm
  • Ripple Current: 4.72A
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 125°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C