16SEP150M — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 150 µF, 16 V, 0.03 ohm, 3000 hours @ 105°C, ± 20%
Illustrative purposes only
16SEP150M
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 150 µF, 16 V, 0.03 ohm, 3000 hours @ 105°C, ± 20%
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • Capacitance:150µF; Voltage Rating:16V; AE Capacitor Case:-; Product Range:OS-CON SEP Series; ESR:0.03ohm; Lifetime @ Temperature:3000 hours @ 105°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temper
  • ESR: 0.03ohm
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2024)
  • Capacitance: 150µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: OS-CON SEP Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 8mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 3.02A
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 3000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: -
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C