16RL1000ME11 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 16 V, Radial Leaded, 0.01 ohm
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
16RL1000ME11
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 16 V, Radial Leaded, 0.01 ohm
  • Manufacturer: VINATECH
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.01ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 1000µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: RL Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 11.5mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 6.1A
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 3000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C