16RHV180MC6 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 180 µF, 16 V, Radial Leaded, 0.022 ohm
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
16RHV180MC6
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 180 µF, 16 V, Radial Leaded, 0.022 ohm
  • Manufacturer: VINATECH
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.022ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 180µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: RHV Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 6mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 3.3A
  • Product Diameter: 6.3mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C