16RHV1500ME11 — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 1500 µF, 16 V, Radial Leaded, 0.012 ohm
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
16RHV1500ME11
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 1500 µF, 16 V, Radial Leaded, 0.012 ohm
  • Manufacturer: VINATECH
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.012ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 1500µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: RHV Series
  • Product Width: -
  • Product Height: 11.5mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 5.6A
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C