16PX3300MEFC12.5X20 — ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 3300UF, 16V, 20%, RADIAL
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
16PX3300MEFC12.5X20
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 3300UF, 16V, 20%, RADIAL
  • Manufacturer: RUBYCON
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 3300µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Range: PX Series
  • Product Height: 20mm
  • Ripple Current: 1.3A
  • Product Diameter: 12.5mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C