16PX220MEFC6.3X11 — Electrolytic Capacitor, Miniature, 220 µF, 16 V, ± 20%, Radial Leaded, 1000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
16PX220MEFC6.3X11
Electrolytic Capacitor, Miniature, 220 µF, 16 V, ± 20%, Radial Leaded, 1000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: RUBYCON
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:220µF; Voltage Rating:16V; Product Range:PX Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:6; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • ESR: -
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 220µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Lead Spacing: 2.5mm
  • Product Range: PX Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: 11mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 220mA
  • Product Diameter: 6.3mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 0
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C