16MS7100MEFC6.3X7 — ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 100UF, 16V, 20%, RADIAL
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
16MS7100MEFC6.3X7
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 100UF, 16V, 20%, RADIAL
  • Manufacturer: RUBYCON
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 100µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Lead Spacing: 2.5mm
  • Product Range: MS7 Series
  • Product Height: 7mm
  • Ripple Current: 110mA
  • Product Diameter: 6.3mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 1000 hours @ 85°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C