168105J50G-F — CAPACITOR POLYESTER FILM FILM 1UF, 5%, 5
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
168105J50G-F
CAPACITOR POLYESTER FILM FILM 1UF, 5%, 5
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: General Purpose Film Capacitors
  • CAPACITOR POLYESTER FILM FILM 1UF, 5%, 50V,; Dielectric Type:Metallized PET; Capacitor Case / Package:Radial Box - 2 Pin; Capacitance:1µF; Capacitance Tolerance:± 5%; Voltage(AC)
  • Capacitance: 1µF
  • Voltage(AC): 30V
  • Voltage(DC): 50V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Range: 168 Series
  • Product Width: 6mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 11mm
  • Product Length: 7.2mm
  • Dielectric Type: Metallized PET
  • Humidity Rating: GRADE I (Test Condition A)
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C