160TXW100MEFC8X40 — Electrolytic Capacitor, Miniature, 100 µF, 160 V, ± 20%, Radial Leaded, 12000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
160TXW100MEFC8X40
Electrolytic Capacitor, Miniature, 100 µF, 160 V, ± 20%, Radial Leaded, 12000 hours @ 105°C, Polar
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 100µF
  • Series Name: TXW
  • Voltage(DC): 160V
  • Lead Spacing: 3.5mm
  • Product Range: TXW
  • Product Height: 40mm
  • Ripple Current: 490mA
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 12000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -25°C