160LLE22MEFC10X12.5 — Electrolytic Capacitor, Miniature, 22 µF, 160 V, ± 20%, Radial Leaded, 15000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
160LLE22MEFC10X12.5
Electrolytic Capacitor, Miniature, 22 µF, 160 V, ± 20%, Radial Leaded, 15000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: RUBYCON
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:22µF; Voltage Rating:160V; Product Range:LLE Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 22µF
  • Voltage(DC): 160V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Range: LLE Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: 12.5mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 217mA
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 15000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C