1140-392K-RC — Inductor, 3.9mH, 845mohm, 1.8A, ±5%, Unshielded, RLB1112V4 Series
Illustrative purposes only
1140-392K-RC
Inductor, 3.9mH, 845mohm, 1.8A, ±5%, Unshielded, RLB1112V4 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 3.9mH
  • Product Range: 1140 Series
  • DC Resistance Max: 845mohm
  • RMS Current (Irms): 1.8A
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 3.3A