1140-391K-RC — INDUCTOR, 390UH, 10%, 5.8A, RADIAL
Illustrative purposes only
1140-391K-RC
INDUCTOR, 390UH, 10%, 5.8A, RADIAL
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 390µH
  • Product Range: 1140 Series
  • DC Resistance Max: 0.082ohm
  • RMS Current (Irms): 5.8A
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: -
  • Saturation Current (Isat): 10.4A