1140-332K-RC — HIGH CURRENT CHOKE, 3.3MH, 2.8A 10%
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
1140-332K-RC
HIGH CURRENT CHOKE, 3.3MH, 2.8A 10%
  • Manufacturer: BOURNS JW MILLER
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • Pro; HIGH CURRENT CHOKE, 3.3MH, 2.8A 10%; Product Range:1140 Series; Inductance:3.3mH; RMS Current (Irms):1.9A; Saturation Current (Isat):3.6A; DC Resistance Max:0.773ohm; Inductance
  • SVHC: No SVHC (19-Jan-2021)
  • Inductance: 3.3mH
  • Product Range: 1140 Series
  • DC Resistance Max: 0.773ohm
  • RMS Current (Irms): 1.9A
  • Inductance Tolerance: 0
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 3.6A