1140-153K-RC — HIGH CURRENT CHOKE, 15MH, 1.3A, 10%
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
1140-153K-RC
HIGH CURRENT CHOKE, 15MH, 1.3A, 10%
  • Manufacturer: BOURNS JW MILLER
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • Pro; HIGH CURRENT CHOKE, 15MH, 1.3A, 10%; Product Range:1140 Series; Inductance:15mH; RMS Current (Irms):900mA; Saturation Current (Isat):1.7A; DC Resistance Max:3.39ohm; Inductance T
  • SVHC: No SVHC (19-Jan-2021)
  • Inductance: 15mH
  • Product Range: 1140 Series
  • DC Resistance Max: 3.39ohm
  • RMS Current (Irms): 900mA
  • Inductance Tolerance: 0
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 1.7A