1.5SMC6.8A — TVS Diode, TRANSZORB 1.5SMC, Unidirectional, 5.8 V, DO-214AB (SMC), 2 Pins
Illustrative purposes only
1.5SMC6.8A
TVS Diode, TRANSZORB 1.5SMC, Unidirectional, 5.8 V, DO-214AB (SMC), 2 Pins
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: TVS Diodes
  • Product Range:TRANSZORB 1.5SMC Series; TVS Polarity:Unidirectional; Reverse Stand-Off Voltage Vrwm:5.8V; Clamping Voltage Vc Max:-; Diode Case Style:DO-214AB; No. of Pins:2Pins;
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • TVS Polarity: Unidirectional
  • Product Range: TRANSZORB 1.5SMC
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: DO-214AB (SMC)
  • Clamping Voltage Max: -
  • Reverse Standoff Voltage: 5.8V
  • Maximum Breakdown Voltage: 7.14V
  • Minimum Breakdown Voltage: 6.45V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Peak Pulse Power Dissipation: 1.5kW