1.5SMC39CA-Q — TVS Diode, 1.5SMC Series, Bidirectional, 39 V, 70.1 V, DO-214AB (SMC), 2 Pins
Illustrative purposes only
1.5SMC39CA-Q
TVS Diode, 1.5SMC Series, Bidirectional, 39 V, 70.1 V, DO-214AB (SMC), 2 Pins
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: TVS Diodes
  • SVHC:No SVHC (15-Jan-2019); MSL:MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • TVS Polarity: Bidirectional
  • Product Range: 1.5SMC Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: DO-214AB (SMC)
  • Clamping Voltage Max: 70.1V
  • Reverse Standoff Voltage: 39V
  • Maximum Breakdown Voltage: 41V
  • Minimum Breakdown Voltage: 37.1V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Peak Pulse Power Dissipation: 1.5kW