1.5SMBJ36CA — TVS Diode, 1.5SMBJ Series, Bidirectional, 36 V, 75.5 V, DO-214AA (SMB), 2 Pins
Illustrative purposes only
1.5SMBJ36CA
TVS Diode, 1.5SMBJ Series, Bidirectional, 36 V, 75.5 V, DO-214AA (SMB), 2 Pins
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • TVS Polarity: Bidirectional
  • Diode Case Style: DO-214AA (SMB)
  • Clamping Voltage Max: 75.5V
  • Reverse Standoff Voltage: 36V
  • Maximum Breakdown Voltage: 44.2V
  • Minimum Breakdown Voltage: 40V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Peak Pulse Power Dissipation: 1.5kW