1.5SMBJ24CA — TVS Diode, 1.5SMBJ Series, Bidirectional, 24 V, 50.6 V, DO-214AA (SMB), 2 Pins
Illustrative purposes only
1.5SMBJ24CA
TVS Diode, 1.5SMBJ Series, Bidirectional, 24 V, 50.6 V, DO-214AA (SMB), 2 Pins
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • TVS Polarity: Bidirectional
  • Diode Case Style: DO-214AA (SMB)
  • Clamping Voltage Max: 50.6V
  • Reverse Standoff Voltage: 24V
  • Maximum Breakdown Voltage: 29.5V
  • Minimum Breakdown Voltage: 26.7V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Peak Pulse Power Dissipation: 1.5kW