1.5SMBJ13A — TVS Diode, 1.5SMBJ Series, Unidirectional, 13 V, 28 V, DO-214AA (SMB), 2 Pins
Illustrative purposes only
1.5SMBJ13A
TVS Diode, 1.5SMBJ Series, Unidirectional, 13 V, 28 V, DO-214AA (SMB), 2 Pins
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: TVS Diodes
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • TVS Polarity: Unidirectional
  • Product Range: 1.5SMBJ Series
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: DO-214AA (SMB)
  • Clamping Voltage Max: 28V
  • Reverse Standoff Voltage: 13V
  • Maximum Breakdown Voltage: 15.9V
  • Minimum Breakdown Voltage: 14.4V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Peak Pulse Power Dissipation: 1.5kW