1.5KE100CA-E3/54 — TVS Diode, Transil 1.5KE, Bidirectional, 85.5 V, 137 V, Axial Leaded, 2 Pins
Illustrative purposes only
1.5KE100CA-E3/54
TVS Diode, Transil 1.5KE, Bidirectional, 85.5 V, 137 V, Axial Leaded, 2 Pins
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: TVS Diodes
  • Product Range:Transil 1.5KE Series; TVS Polarity:Bidirectional; Reverse Stand-Off Voltage Vrwm:85.5V; Clamping Voltage Vc Max:137V; Diode Case Style:Axial Leaded; No. of Pins:2Pins;
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • TVS Polarity: Bidirectional
  • Product Range: Transil 1.5KE
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: Axial Leaded
  • Clamping Voltage Max: 137V
  • Reverse Standoff Voltage: 85.5V
  • Maximum Breakdown Voltage: 105V
  • Minimum Breakdown Voltage: 95V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Peak Pulse Power Dissipation: 1.5kW