1.5KE100A-E3\54 — TVS DIODE, 1.5KW, 100V, 1.5KE
Illustrative purposes only
1.5KE100A-E3\54
TVS DIODE, 1.5KW, 100V, 1.5KE
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: TVS Diodes
  • Product Range:TRANSZORB 1.5KE Series; TVS Polarity:Unidirectional; Reverse Standoff Voltage:85V; Clamping Voltage Max:137V; Diode Case Style:DO-201; No. of Pins:2Pins; M 08R3814
  • No. of Pins: 2Pins
  • TVS Polarity: Unidirectional
  • Product Range: TRANSZORB 1.5KE Series
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: DO-201
  • Clamping Voltage Max: 137V
  • Reverse Standoff Voltage: 85V
  • Maximum Breakdown Voltage: 105V
  • Minimum Breakdown Voltage: 95V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Peak Pulse Power Dissipation: 1.5kW