080MD22ABMK1STD — Electrolytic Capacitor, 80 µF, 220 V, ± 10%, Snap-In, 500 hours @ 70°C
Illustrative purposes only
080MD22ABMK1STD
Electrolytic Capacitor, 80 µF, 220 V, ± 10%, Snap-In, 500 hours @ 70°C
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • ESR: -
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Polarity: Bi-Polar [Non-Polar]
  • Capacitance: 80µF
  • Voltage(AC): 220V
  • Voltage(DC): -
  • Lead Spacing: -
  • Product Range: MD Series
  • Qualification: -
  • Product Height: 90mm
  • Ripple Current: -
  • Product Diameter: 38mm
  • Capacitor Terminals: Snap-In
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Lifetime @ Temperature: 500 hours @ 70°C
  • Operating Temperature Max: 70°C
  • Operating Temperature Min: -20°C