060MS26ACMA1STD. — Electrolytic Capacitor, Motor Start, 60 µF, 260 VAC, 0%, +25%, Snap-In, 500 hours @ 60°C
Illustrative purposes only
060MS26ACMA1STD.
Electrolytic Capacitor, Motor Start, 60 µF, 260 VAC, 0%, +25%, Snap-In, 500 hours @ 60°C
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Polarity: Bi-Polar [Non-Polar]
  • Capacitance: 60µF
  • Voltage(AC): 260VAC
  • Product Range: Motor Start Series
  • Product Height: 116mm
  • Product Diameter: 39mm
  • Capacitor Terminals: Snap-In
  • Capacitance Tolerance: 0%, +25%
  • Lifetime @ Temperature: 500 hours @ 60°C
  • Operating Temperature Max: 60°C
  • Operating Temperature Min: -20°C