010011TD — RTD Sensor, 2 Wire, 5x35mm, Probe with Leads, Class B, 100 ohm
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
010011TD
RTD Sensor, 2 Wire, 5x35mm, Probe with Leads, Class B, 100 ohm
  • Manufacturer: LABFACILITY
  • Product type: RTD Temperature Sensors
  • Sensing Temperature Min:-50°C; Sensing Temperature Max:+250°C; Resistance:100ohm; Product Range:010011TD Series; SVHC:No SVHC (15-Jan-2019); External Diameter:5mm; External Length / Height:3
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • RTD Type: Probe with Leads
  • Resistance: 100ohm
  • Probe Length: 35mm
  • RTD Accuracy: Class B
  • Product Range: -
  • Probe Diameter: 5mm
  • Probe Material: -
  • Wire Termination: Bare Wire
  • Cable Termination: Wire Leaded
  • Resistance @ 0°C: 100ohm
  • RTD Element Material: -
  • Cable Length - Metric: 50mm
  • Cable Length - Imperial: 1.96"
  • Sensing Temperature Max: +250°C
  • Sensing Temperature Min: -50°C