#B952AS-H-330M=P3 — Power Inductor (SMD), 33 µH, 1.6 A, Shielded, 2 A, DS104C2 Series
Illustrative purposes only
#B952AS-H-330M=P3
Power Inductor (SMD), 33 µH, 1.6 A, Shielded, 2 A, DS104C2 Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 33µH
  • Product Range: DS104C2 Series
  • Product Width: 10.1mm
  • Product Height: 4.8mm
  • Product Length: 10.1mm
  • DC Resistance Max: 0.125ohm
  • RMS Current (Irms): 1.6A
  • Power Inductor Case: 10.1mm x 10.1mm x 4.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 2A