#B952AS-H-220M=P3 — Power Inductor (SMD), 22 µH, 1.9 A, Shielded, 2.4 A, DS104C2 Series
Illustrative purposes only
#B952AS-H-220M=P3
Power Inductor (SMD), 22 µH, 1.9 A, Shielded, 2.4 A, DS104C2 Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: DS104C2 Series
  • Product Width: 10.1mm
  • Product Height: 4.8mm
  • Product Length: 10.1mm
  • DC Resistance Max: 0.087ohm
  • RMS Current (Irms): 1.9A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 2.4A