#B952AS-H-1R8N=P3 — Power Inductor (SMD), 1.8 µH, 5.4 A, Shielded, 8.7 A, DS104C2 Series
Illustrative purposes only
#B952AS-H-1R8N=P3
Power Inductor (SMD), 1.8 µH, 5.4 A, Shielded, 8.7 A, DS104C2 Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 1.8µH
  • Product Range: DS104C2 Series
  • Product Width: 10.1mm
  • Product Height: 4.8mm
  • Product Length: 10.1mm
  • DC Resistance Max: 0.014ohm
  • RMS Current (Irms): 5.4A
  • Power Inductor Case: 10.1mm x 10.1mm x 4.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 8.7A