#A915AY-100M=P3 — Power Inductor (SMD), 10 µH, 1.41 A, Semishielded, 1.33 A, D53LC Series
Illustrative purposes only
#A915AY-100M=P3
Power Inductor (SMD), 10 µH, 1.41 A, Semishielded, 1.33 A, D53LC Series
  • Manufacturer: MURATA
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: D53LC Series
  • Product Width: 5.2mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 5.2mm
  • DC Resistance Max: 0.075ohm
  • RMS Current (Irms): 1.41A
  • Power Inductor Case: 5.2mm x 5.2mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Semishielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1.33A