#A914BYW-4R7M=P3 — Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 1.3 A, Semishielded, 1.14 A, D52LC Series
Illustrative purposes only
#A914BYW-4R7M=P3
Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 1.3 A, Semishielded, 1.14 A, D52LC Series
  • Manufacturer: MURATA
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: D52LC Series
  • Product Width: 5.2mm
  • Product Height: 2mm
  • Product Length: 5.2mm
  • DC Resistance Max: 0.087ohm
  • RMS Current (Irms): 1.3A
  • Power Inductor Case: 5.2mm x 5.2mm x 2mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Semishielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1.14A